Det nærmer seg nasjonaldag, og jeg ønsket å teste noen ideer vi hadde sett på Instagram sammen med mine barn på 5 og 2,5 år. Hama-perler er alltid gøy og med så mange farger kan man lage noe som passer enhver anledning. Rød, blå og hvite perler ble kjøpt inn og vi var klar for å lage 17.mai-pynt
Først ville vi lage et blomstermønster med en sirkel i midten og 6 sirkler rundt. Til stor frustrasjon oppdaget vi at dette mønster kun fungerer på 6-kantet brett. Dette var nytt for meg, men platene har ganske ulikt oppsett med pigger. En kreativ 5-åring tok ansvar og kopierte et flagg fra en serviett istedet.
For meg som småbarnsforelder er jeg veldig opptatt av at produktene vi bruker er trygge. Hama bruker en type plast som ikke avgir farlige gasser når de smeltet under stryking, noe Hama-kopier ikke kan garantere.
Vi fikk til slutt tak i sekskant-plate og vi kunne endelig prøve med blomsterrosetten. Til denne ønsket vi å feste en nål på baksiden slik at den brukes som pynt på kjolen på den store dagen. For å feste blomst på kjolen bruker vi en selvklebende smykkenål.
Selvklebende smykkenål festes på baksiden
For en tid tilbake lanserte Hama en app for nettbrett og telefon som gjør at barne kan perle alle slags mønster. Denne appen fungerer også veldig bra til å lage og teste ut mønstre som man etterpå kan perle. Dette har blitt veldig populært hjemme hos oss. Her ser du skjermdump fra ipad med ferdig resultat:
Gratulerer med dagen når den tid kommer 🙂
- – Alf Christian